App::title(’Programujem.cz’);

Vítejte!


 

Vítejte na webu Programujem.cz - na webu, který se vám pokusí pomoct naučit programovat. Rychle, efektivně, kvalitně.

 

 

Proč tento web vlastně vznikl?  Původně vznikl jako malý školní projekt, který se díky své filozofii učit lidi programovat rychle, efektivně a kvalitně rozrostl ve velký projekt s velkými ambicemi. Jistě, na webu existuje hromada českých i cizojazyčných webů s podobnou nebo stejnou tématikou, jenže mají jeden velký háček, nebo spíše hák - návody na nich jsou zastaralé, nekvalitní, nebo nekompletní. My se snažíme přesně tomuto vyhnout...

 

 

Jak náš web vznikl? Na webu Pogramujem.cz pracuje už od začátku tým tří lidí, jmenovitě Jakub "Jacob" Sycha, Tomáš "dibla" Diblík a Jan "Knotík" Knoth. Na začátku bylo plánování, toho jsme se vícemén zůčastnili všichni tři. Poté došlo na vývoj webu. Dlouho jsme přemýšleli, jestli použít nějaké CMS, udělat web statický, nebo si napsat vlastní systém... Poslední možnost nakonec vyhrála a tak jsem se pustil do psaní.

 

Nejdříve jsem vytvořil design. Ten byl podle všech pěkný, ale mně na něm stále něco nesedělo. Byla to jeho "obyčejnost". Vypadal prostě jako jeden z webů. To jsem nechtěl, tak jsem design kompletně předělal. Nový design se možná některým nelíbí, ale má něco, co ostatní weby ne - vlastní osobnost. Jako pozadí prakticky všech prvků jsem nakonec použil síť, ta totiž nejlépe vystihuje zaměření webu. Při vytváření mnohých projektů, vznikají nákresy právě na papíru se sítí. Počítače jsou spojené do sítě, atd..

 

Design byl tedy konečně hotový (ne nebyl a stále není, ale couž), mohl jsem se tedy s chutí pustit do psaní systému. Tady se však vyskytl další hák: "špagety", nebo mvc? Hotový framework, nebo vlastní? Volba nakonec padla na skvělý Laravel framework. Ještě by asi stálo za zmínku, že web je napsaný v PHP. Když byl vybraný framework, těšil jsem se, že práce půjde rychle od ruky. A víceméně jsem měl pravdu, web došel do aktuální fáze za měsíc. A to jsem nepsal jen frontend ale i administraci, která, hlavně kvůli AJAXu, sežrala bezmálá polovinu času. Na webu se tedy stále pracuje!

 

A co bylo dál? Dál bylo potřeba sehnat hosting. Naštěstí jsme našli firmu Preglife s.r.o., která se nás rozhodla sponzorovat a poskytla nám hosting zdarma. Za to jim děkujeme. V současné době pracujeme na obsahu webu. Každý den tak bude přibývat spousta článků. Jistě, mohli jsme přes web hodit "plachtu" a prostě vám hen napsat, že se na webu pracuje, ale my se raději podělíme o detaily z vývoje a tak ho můžete sledovat na vlastní oči procházením té části webu, co u je hotová ;)

 

Jak to jde?

  • Design - 80%
  • Frontend - 90%
    • Články - HOTOVO!
    • Uživatelé - 50%
    • Chat - 0%
  • Backend - 40%

 

Jakub "Jacob" Sycha, zakladatel webu Programujem.cz